Nastřelování náušnic

Nastřelování náušnic pomocí nastřelovací pistole

 • ucho se rychle a bezbolestně propíchne a zároveň nasadí náušnici a uzavře ji.

 • nastřelení je rychlé a takřka bezbolestné. Je tedy naprosto ideální pro děti, ale samozřejmě i pro dospělé.

 • po nastřelení se neobjeví jediná kapička krve, náušnička totiž působí jako špunt a brání tak krvácení.

 • dírka pro náušnici je dokonale rovná (proti píchání kanylou či jehlou), nekrvácí a k jejímu hnisání dochází jen velmi zřídka.

 • nastřelovací náušnice jsou nepatrně tlustší oproti běžným náušnicím, což nám umožňuje bezproblémové nasazení konečné náušnice, po vyndání se dírka rychle smrští na velikost trvalé náušnice.

 • používají se náušničky, které jsou vyrobeny z chirurgické oceli či speciálního kovu, potaženy 24karátovým zlatem - žlutý kov nebo palladiem - bílý kov. Splňují všechny potřebné hygienické požadavky a neobsahují nikl ani zdraví škodlivé látky. Jsou testovány státní zkušebnou a je na ně vystaveno Prohlášení o shodě.

 • balení náušnic je sterilní a při jejich správné aplikaci nedojde k žádnému kontaktu s rukou osoby, která náušnice nastřeluje.

 • samotné nastřelení nebolí, nepříjemný je spíše zvuk, který pistolka vydá, když narazí na zarážku, která brání dotyku pistolky s uchem. Avšak i zde může být výjimka, protože každý člověk má jiný práh bolesti. Po nastřelení místo chvilku pálí a po cca 30s přestává pálit a pouze tepe (pulsuje).

 • Svěřte nastřelení náušnic do rukou specialistky se živnostenským listem: Porušování integrity lidské kůže. Tímto jsou zabezpečeny všechny požadavky na aplikace náušnic z hlediska odbornosti, hygienických i legislativních požadavků.

Před samotnou aplikací se vždy musí místo dezinfikovat. Po nastřelení náušnice místo nekrvácí ani nedochází ke hnisání. I nadále asi po dobu dvou týdnů je však doporučeno místo dezinfikovat a nedoporučuje se návštěva sauny a bazénu.

 

 

Hygiena, péče a omezení po nastřelení náušnic:

 • Dodržovat základní hygienická pravidla, dírku udržujeme v čistotě a v suchu (sprchování nevadí). Nevykonáváme fyzickou aktivitu, plavání, saunění, či různé koupele aj.

 • Náušničkami v žádném případě netočíme. Tělo opravdu neumí k ničemu přirůst, to je mýtus. Náušnička je pouze přilepená stroupky, až stroupky povolí, náušnička se bude otáčet v uchu sama.

 • Náušničku můžeme očišťovat "šťourátkem" do ucha namočeným v nasyceném solném roztoky, fyziologickém roztoku, jarišově roztoku aj. Nepoužívejte lihové přípravky, vysušují a pokožka šupinatí.

 • Nastřelení je vhodné naplánovat, abychom nebyli těsně před operačním výkonem. Během několika týdnů po nastřelení může být dírka bez náušnice pouze několik hodin, jinak se uzavře a stane neprůchodnou.

 

 

 

Ceník služeb (ceny jsou konečné, tedy nastřelení včetně náušnice)

Nastřelení obou dírek                                    od 600,- Kč (nastřelení + pár kovových náušnic)

Konzultace křivě umístěných náušnic           zdarma (max 10min.)

Nastřelovací náušnice                                    80-150,- Kč dle druhu

Dárkové poukazy na nastřelení náušnice      od 100,- Kč (v libovolné hodnotě) 

Platba je možná pouze v hotovosti, platební karty neakceptujeme.

K nastřelení je potřeba se telefonicky objednat a dbát pokynů kdy náušnice nastřelit :-)

U  osob mladších 18 let je nutný k nastřelení náušnic jasný souhlas rodiče, event. jiného zákonného zástupce nezletilého.

 

 

Nejčastější otázky při nastřelování náušnic:

 

 

Proč děti pláčou?

Děti, zvláště ty větší, mají strach například z injekční stříkačky, a to, že je musíme při vpichování držet je pro ně samotné větší důvod k pláči než samotný vpich, který je v zvlášť v případě nastřelení náušnice tak rychlý, že ho kolikrát ani nepocítí. Děti je ale potřeba udržet v klidu z důvodu přesného propíchnutí ouška.

 

 

Lze zmírnit případná bolest?

Ano, ušní boltec lze potřít asi 1/2hodiny předem mastičkou pro lokální znecitlivění Elma, který nám pomůže ouško částečně znecitlivět.

 

 

Kdy a v jakém věku nastřelit náušnice?

Náušnice se mohou nastřelovat v jakémkoliv věku, miminka až od 3-4 měsíců. Ucho je již rozvinutější a lalůčky jsou narostlejší. Ucho roste nejvíce první měsíce, pak dále nepatrně roste do 3-4 let. Pak již neroste, ale celoživotně nepatrně bytní. Navíc ve 3-4 měsíci věku začíná startovat přirozená imunita miminka, tedy bez ohledu na provedená očkování. Očkování s nastřelením nemá souvislost, to je účelně namířeno proti určitým onemocněním.

 

 

Mám zakoupené dětské náušnice. Lze jej použít pro nastřelení?

K nastřelování se používají speciální nastřelovací náušnice, jsou sterilně balené, mají nastřelovací hrot a speciální uzávěr náušnice, který je nasazen v okamžiku nastřelení. Klasické navlékací náušnice se dávají po odhojení nastřelené dírky. Hojení je čistě individuální záležitost, někdy maminky vymění náušničky již po týdnu jindy po měsíci.

 

 

Mohu dceři předem naznačit umístění dírek pro náušničky? 

Umístění dírek na ouško si můžete předem naznačit. Nejlépe lihovým fixem. Před umístěním dírek je vhodné si obě ouška nejprve prohlédnout, zpravidla je každé ouško nepatrně jiné nebo je v jiné rovině, popřípadě je více či méně přilehlé k hlavičce. Tyto rozdíly jsou naprosto běžné a takřka nenajdeme osobu s naprosto totožnými ušními boltci. Proto dírky pro náušnice nejsou na milimetr přesně umístěné na ouškách stejně. Nejlépe dírky posoudíme dírky při pohledu zpředu, kdy se díváme, zda jsou dírky vidět stejně zpoza tváří. Vzdálenost od hlavičky je odlišná od velikosti lalůčku a přilehlosti ušního boltce od hlavy. Umístění dírky od spodního okraje je vhodná u malých dětí mezi 4-6mm, dle mohutnosti lalůčku. Tato velikost se nám může zdát příliš malá, ale nezapomínejme, že ouško poroste spolu s tělem a přílišné množství lalůčku pod dírkou by v budoucnu mohlo vadit malým náušnicím ve tvaru malého kroužku (lalůček by se v dospělosti nemusel vejít do kruhové malé náušničky). Pokud se bojíte, že vzdálenost je malá vzhledem k vytahání dírky, tak nemusíte mít strach. Krom toho, že lalůček s věkem mohutní, tak dětské náušničky nejsou natolik těžké, jako byly dříve. Navíc k vytahání dochází ve vyšším věku a spíš než tíhou náušnic, ale ztrátou elasticity a pevnosti tkání a pokožky.

 

 

Nastřelovací náušnice mají tlustější hrot. Nebude dírka velká?

Nastřelovací náušnice mají tlustější hrot z toho důvodu, aby byla dírka pro budoucí náušnice co nejlépe připravená. Při nasazovaní nových náušnic do čerstvé dírky se tak vyhneme mikro poraněním, které bychom jinak vytvořili nasazováním náušnice do úzké dírky. Tyto mikrotraumatizace (drobné oděrky) jsou pak právě důvodem, kudy se dostane infekce do těla a dírka pak hnisá. Dírka velká rozhodně nezůstane, kůže je neuvěřitelně plastický orgán a tunýlek pro dírku se za krátko vytvaruje a zúží podle nové náušnice.

 

 

Po jaké době mohu vyměnit nastřelovací náušnice za trvalé náušnice?

Obecně doporučujeme výměnu po 12 týdnech. Musíme si uvědomit, že dírka se může hojit celý kalendářní rok. To, že dírka za pár dní po nastřelení vypadá, jako kdyby byla zahojená, uvnitř tomu tak opravdu není. Samozřejmě, že ne naprosto všem se dírka hojí rok, ale obecné pravidlo říká, že dírka ke své dokonalosti potřebuje rok.

U dospělých můžeme náušnice vyměnit i dříve, ovšem za předpokladu, že budeme zvýšeně dbát na to, aby nevnikla infekce do dírky. Do čerstvých piercingů ucha se nedoporučuje používat šperky typu bižuterie a z neznámých kovů. Nejvhodnější je titan, palladium a zlato, přesto, že všechny tyto kovy obsahují nepatrné množství niklu. Ovšem z těchto kovů se nikl nevylučuje do těla, jako z obyčejných slitin. Do čerstvého piercingu jsou nevhodné šperky z chirurgické slitiny, do již zahojeného je naopak ideální.

Během prvního roku by dírky pro náušnice neměly být prázdné než několik hodin (operační výkon, sport aj.). Tunýlek pro dírku se u někoho může tvořit opravdu velmi dlouho a při nenošení náušnice se stěny uprostřed dírky mohou slepit a dírka se stává neprůchodnou. Pokud nám situace nedovolí (vyšetření, operace, sport aj.) mít v uchu náušnici kovovou, použijeme umělohmotnou labretu, které lze běžně zakoupit.

 

 

Lalůček po nastřelení je zarudlý? Znamená to zánět?

Zarudnutí lalůčku je v prvních dnech po nastřelení běžné a může se v průběhu prvního roku občas objevit. Toto zarudnutí (podráždění) ještě nemusí nutně značit pro zánět! Pokud zarudnutí pokračuje a přidá se bolest, tak již dochází ke vzniku zánětlivého procesu. Po nastřelení náušnic, lze říci, že k hnisání uší dochází velmi sporadicky. Díky tomu, že dírka po nástřelu je v přesné velikosti náušničky, je vstup infekce podél náušničky značně omezen a náušnička se nastřeluje sterilní. Většina infekcí se zanese po pár týdnech po nastřelení ze špinavých rukou. Zánět povětšinou začíná zarudnutím lalůčku a především kolem dírky, nastupuje bolest a teprve po pár dnes se objevuje exudát. V prvních dnech, kdy nastane zarudnutí, není nutné hned navštěvovat  lékaře a nechat si psát mast s antibiotiky. S mnoha takovýmito drobnými záněty se naše imunita vypořádá sama.

 

 

Cosi vytéká z dírky po nastřelení a usychá to na náušničce.

U vchodu dírky nebo na předních a zadních okrajích dírky můžeme nalézt vytékající tkáňový mok, který je známkou hojení rány. Jeho barva je vždy čirá (někdy mírně matná) v odstínech růžové vody, oranžové nebo žluté vody. Usychá v krystalky. Pokud se ale objeví výtok z dírky, který je hustý, lepkavý a rozhodně není průsvitný a je vazký, jedná se o hnis. Odstíny může mít žluté, bílé či zelené. Došlo zřejmě ke vniku infekce a hnis je reakce organismu na vstup infekce.


Tento text byl vytištěn ze serveru www.muza-horice.cz